A fogágybetegségek egyik formája az agresszív fogágybetegség. A lefolyását tekintve nagyon gyorsnak mondható, a krónikushoz képest. A betegséget kiváltó baktériumok száma kiugróan magas az agresszív formánál. Sok esetben itt alig látható fogkő, de a baktériumok mégis jelen vannak a fog körüli mikrobiológiai flórában. A fogak körüli tartószerkezet károsodása (tapadásvesztés) történhet egy-egy fognál, vagy akár az egész fogívre kiterjedően. Kezdetben akár teljesen tünetmentes is lehet az agresszív forma, sok esetben csak a már mozgatható fogat hívják fel a páciensek figyelmét a betegségre.

Kezelésük hasonló a krónikus formához (lásd: Krónikus fogágybetegség (fogínysorvadás) komplex kezelése). Abban azért különbözik, hogy már az első kezelés után kombinált antibiotikum kezeléssel próbáljuk visszaszorítani a magas baktériumszámot. Az időben diagnosztizált agresszív fogágybetegséggel rendelkező páciensek elég jól reagálnak a konzervatív kezelésre (íny feletti-,és alatti tisztításra, gyökérsimítás). Amennyiben a 7 hónappal későbbi, második tasakmérés során a tasakmélység kevesebb, mint 5 mm, akkor ez az állapot rendszeres kontrollal fenntartható, és a betegség előrehaladása megállítható.

Amennyiben 7 hónap után 5mm-nél mélyebb tasakok maradnak, úgy a sebészi beavatkozás válik szükségessé. Az agresszív fogágybetegségnél leggyakrabban csontpótló anyaggal történő tasakfeltöltést végzünk, mivel a csonthiány formája jó lehetőséget biztosít a gyógyulásra

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.  Bővebben